Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie suplementy wybrać na cholesterol?

28 kwietnia 2023 cholesterol


Wiele osób bagatelizuję kwestię regularnego badania poziomu cholesterolu lub negatywne skutki, jakie niesie jego długotrwały podniesiony poziom. Niestety zaniedbywanie tej kwestii może prowadzić do bardzo groźnych chorób. Jednym ze sposobów zapobiegania i walki z podwyższonym cholesterolem jest stosowanie odpowiedniej suplementacji.

Cholesterol

Ogólnie możemy wyróżnić dwa rodzaje cholesterolu dobry, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zły, który jest przyczyną wielu chorób. Główną przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest dieta bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Obecność złego cholesterolu w organizmie bardzo długo nie daje żadnych objawów, dopiero w momencie, gdy jego poziom przekroczy krytyczną ilość, mogą pojawić się problemy z układem krążenia. 

Zły cholesterol gromadzi się w ścianach tętnic, stopniowo zmniejszając ich przepływ, co może objawiać się żółtymi zgrubieniami najczęściej w okolicy powiek, zgięciu łokci czy piersi, a także problemami z koncentracją i zapamiętywaniem. Nieprawidłowy przepływ krwi może również objawiać się bardzo dotkliwym bólem w nogach, skurczami lub odczuwalnym dyskomfortem w trakcie chodzenia. Wysoki poziom cholesterolu jest nieodzownie związany również z nadwagą i otyłością oraz chorobą wieńcową.

Suplementacja

Oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej diety warto do swojego organizmu wprowadzić odpowiednią suplementację. Suplementy na cholesterol powinny zawierać w swoim składzie takie witaminy jak E, B6 i B12, kwas foliowy, czosnek, monakolinę K, chrom, ekstrakt z ziela karczocha czy kwasy omega-3. Witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3 poprawiają pracę układu krążenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia zawałów mięśnia sercowego oraz innych chorób serca, wpływają na poziom energii, zwiększają sprawność myślenia, a ponadto poprawiają zdrowie włosów, skóry i paznokci. 

Kwas foliowy i czosnek to również dwa składniki wspomagające właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, krwiotwórczego i sercowo-naczyniowego ich bezpośrednim skutkiem jest poprawa krążenia krwi. Jednym z najskuteczniejszych składników skutecznie obniżających poziom cholesterolu we krwi jest monakolina K, która równocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Podobne działanie wykazuje również ekstrakt z karczocha, który ma zdolność do obniżania złego cholesterolu, a zwiększania dobrego. Im wcześniej zaczniemy badać poziom złego cholesterolu i stosować suplementy na krążenie krwi, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda nam się uchronić przez negatywnymi skutkami wysokiego cholesterolu.

Materiał zewnętrzny

 

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?
cholesterol
co musisz wiedzieć o piciu kolagenu

Jesteś zainteresowany reklamą?

co musisz wiedzieć o piciu kolagenu