Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pomysły na wykorzystanie farby kredowej we wnętrzach

25 marca 2021 farba

Farba kredowa to aranżacyjny hit ostatnich lat. Wykorzystywana w domowych aranżacjach i przy odnawianiu starych mebli. Farba doceniana jest przede wszystkim za swoje właściwości, piękną kolorystykę oraz trwałość. Czym jest i jak pomysłowo wykorzystać farbę kredową?

Farba kredowa – co to takiego? 

Farba kredowa ma bardzo prosty skład, który w pozytywny sposób przekłada się na jej wydajność, kolor i trwałość. Jednym z jej składników jest kreda, co sprawia, że farba zyskuje matową i lekko szorstką fakturę. 

Zaletą farby kredowej jest to, że z łatwością pokrywa ona różne powierzchnie. Przed jej nałożeniem nie trzeba nakładać warstwy gruntującej, ani też nie ma potrzeby zdzierania starej warstwy nałożonego wcześniej preparatu (chyba że stara farba wyraźnie się łuszczy lub jest to farba olejna). Pomysłów na wykorzystanie farby kredowej jest wiele, ale najczęściej wykorzystywana jest w DIY przy renowacji starych mebli. 

Zalety farby kredowej

Przede wszystkim jej zastosowanie jest bardzo proste, a sposób malowania łatwy i przyjemny. Ponadto pomysły na wykorzystanie farby kredowej również są na jej korzyść. Oprócz tego:

 • ma wysoką przyczepność do podłoża, 
 • bardzo szybko schnie, 
 • jej rozprowadzanie jest proste i szybkie, 
 • nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu, 
 • można nią malować bez potrzeby usuwania poprzedniej farby,
 • malowaną powierzchnię wystarczy tylko oczyścić lub lekko zeszlifować,
 • posiada bogatą kolorystykę, 
 • dzięki niej można osiągnąć efekt postarzania np. mebla,
 • jest wytrzymała i wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia. 

Jak pomysłowo wykorzystać farbę kredową w aranżacji wnętrz?

Piękna kolorystyka retro sprawia, że najchętniej farba kredowa jest wykorzystywana przy odnawianiu mebli. Między innymi dzięki niej żywa jest ideologia zero waste, która zakłada dawania rzeczom drugiego życia i ich powtórne wykorzystywanie. Stare meble nie odpowiadają nam kolorystyką? Można z powodzeniem pomalować je na inny odcień. 

Pomysłów na wykorzystanie farby kredowej jest przynajmniej kilka. Dowiedz się, jak kreatywnie użyć ten rodzaj farby we wnętrzach. 

 • Odnawianie mebli – nie wyrzucaj starych stołów, krzeseł, kredensów czy komód. Z powodzeniem można je odnowić przy pomocy farby kredowej, która doskonale kryje powierzchnie drewniane. Nie podoba Ci się kolor mebli w kuchni? Stare krzesła są już mocno obite? Farba kredowa da tym przedmiotom drugie życie. 
 • Malowanie boazerii – często w domach stosowana była boazeria, która już wyszła z mody. Nie trzeba jej zdzierać i wykonywać kosztownego remontu. Pomaluj ją, by zyskać w aranżacji wnętrza lekki prowansalski styl. Boazerię można szybko pomalować przy pomocy farby kredowej, która sprawi, że ten element dekoracyjny ponownie będzie modny. 
 • Przecieranie – modne jest tak zwane postarzanie mebli metodą przecierania. Do tego idealnie nadaje się farba kredowa. Można tego dokonać na kilka sposobów, np. przy pomocy papieru ściernego oraz wosku od świeczki. 
 • Malowanie ścian – farba kredowa nadaje się również do malowania ścian. Jej faktura sprawia, że można po niej pisać kredą. Dlatego też doskonałym pomysłem na wykorzystanie farby kredowej jest zastosowanie jej w pokoju dziecięcym lub w kuchni. Stanie się ona podłożem dla dziecięcych rysunków lub notatnikiem. 
 • Akcesoria dekoracyjne – tym rodzajem farby można pomalować np. donice, świeczniki, ozdobne pudełka, ramę lustra itp. Dzięki temu uzyskać można fantazyjną kolorystykę i nowoczesne wzornictwo. 

Chcesz pomalować ściany w mieszkaniu, korzystając z farby kredowej? Na Fixly znajdziesz sprawdzonych fachowców: https://fixly.pl/kategoria/malowanie-scian 

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czarne mydło
Refundacja NFZ
Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego