Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Dlaczego kaszel nasila się w nocy?

18 grudnia 2020


Kaszel to obok gorączki jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, zwłaszcza gry nasila się w nocy. Uniemożliwia spokojne przespanie całej nocy. Efektem jest poranne zmęczenie i złe samopoczucie.

Przyczyny kaszlu

Kaszel najczęściej jest objawem stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, które w ten sposób próbują oczyścić oskrzela i płuca z zalegającej wydzieliny i drobnoustrojów. Najczęściej przechodzi wraz z wyleczeniem infekcji.

Przewlekły kaszel otrzymujący się ponad 8 tygodni może być objawem chorób o charakterze przewlekłym i niekoniecznie związanych z układem oddechowym. Może to być niewydolność sercowa, refluks żołądka, astma oskrzelowa lub POCHP. Dokładną diagnozę musi postawić lekarz.

Dlaczego kaszel nasila się w nocy?

W dużej mierze przyczyną jest naturalne funkcjonowanie układu oddechowego. W pozycji leżącej mięśnie ulegają zwiotczeniu, proces oddychania ulega spowolnieniu. Drogi oddechowe mają problem z oczyszczeniem się i dochodzi do kaszlu.

Nocny kaszel może być wywołany także czynnikami niemającymi nic wspólnego z infekcjami lub chorobami. Do najczęstszych czynników nasilających kaszel nocny należą:

– suche powietrze w sypialni,
– zbyt wysoka temperatura,
– klimatyzacja,
– palenie papierosów.

Wystarczy wyeliminować te czynniki, by jakość snu się poprawiła i nocny kaszel został wyeliminowany.

Domowe sposoby na kaszel

Częste napady kaszlu są bardzo uciążliwe i męczące, ale można je złagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim podczas odpoczynku należy leżeć w pozycji półsiedzącej, dzięki temu praca dróg oddechowych będzie łatwiejsza.

Trzeba pamiętać o częstym nawilżaniu śluzówek, należy pić często w małych ilościach.

Kaszel można także zwalczać za pomocą ziół, które można parzyć w domu lub soków. Ich stosowanie zależy od rodzaju kaszlu.

Kaszel mokry charakteryzuje się wykrztuszaniem wydzieliny o różnej gęstości. Ulgę mogą przynieść:

– syrop z cebuli – cebulę należy drobno pokroić, zasypać sporą ilością cukru i postawić w ciepłym miejscu, po kilkunastu godzinach będzie gotowy,
– syrop z kopru włoskiego – łyżkę kopru włoskiego należy zalać 1/3 l wody, dodać 2 łyżeczki miodu i gotować powoli przez 10 minut, a potem przecedzić,
– napar z tymianku – łyżkę tymianku należy zalać 1,5 szklanki wrzątku i zostawić pod przykryciem przez 15 min, potem przecedzić i pić kilka razy dziennie.

Suchy kaszel jest znacznie bardziej męczący, ale ulgę mogą przynieść napary i soki zawierające prawoślaz, dziewannę, podbiał czy sosnę (pini). Wywary należy pić kilka razy dziennie. Kto nie lubi ziół, może ssać tabletki zawierające te rośliny, które również dobrze nawilżają śluzówki.

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Krem pod oczy
kolagen wołowy
Barber w Warszawie i poza stolicą

Jesteś zainteresowany reklamą?

Barber w Warszawie i poza stolicą