Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Olejki eteryczne właściwości – co musisz o nich wiedzieć?

15 grudnia 2020

Olejki eteryczne są często wykorzystywane przy przygotowywaniu domowych kosmetyków. Przydają się też do masażu i kominków zapachowych. Można też wlewać je w parownice, do żelazka lub mopa parowego. Mają wiele zastosowań, które są efektem ich ciekawych właściwości. Sprawdźmy, więc jakie cechy mają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne właściwości – zapach ma znaczenie

Olejki eteryczne przede wszystkim wyróżnia intensywny zapach. Z tego powodu są powszechnie stosowane w medycynie naturalnej i aromaterapii. Zapachy mają ogromne znaczenie dla tego, co odczuwa ludzkie ciało. Mogą uspokajać, rozluźniać, koić ból i nerwy. Mogą pobudzać apetyt albo oczyszczać drogi oddechowe. Wszystko to zasługa intensywnych zapachów, które pobudzają określone ośrodki w mózgu.

Działanie bakteriobójcze

Wiele olejków ma działanie bakteriobójcze. W związku z tym doskonale nadają się do walki z zaskórnikami, które źle wyglądają na skórze. Takie działanie ma olejek z drzewa herbacianego oraz olejek cytrynowy. Z tego powodu często pojawiają się w składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji problematycznej skóry.

Olejki są lżejsze od wody

Tłuszcze są lżejsze od wody. W związku z tym unoszą się na powierzchni wody w postaci miceli. Nie ma możliwości, by rozpuściły się one we wodzie. Warto o tym wiedzieć, bo nie można przygotować mieszaniny z wody i olejku. Jeśli chciałbyś użyć czegoś takiego, to konieczne będzie dobre wymieszane roztworu tuż przed samym jego użyciem. Warto to robić jeśli chcesz nałożyć olejek na skórę lub włosy i nie zamierzasz używać wersji stężonej.

Oczyszczanie dróg oddechowychv

Olejki miętowe, sosnowe i eukaliptusowe są bardzo popularnymi środkami oczyszczającymi drogi oddechowe. Używa się ich do walki z przeziębieniem i nieżytem nosa. Można wlewać je do inhalatorów albo kominków aromatycznych. Popularne są także cukierki o zapachu tych olejków lub też maści i kremy stworzone na ich bazie. Dzięki ich stosowaniu zapach jest długo uwalniany, a co za tym idzie chora osoba może być długo wystawiona na jego ekspozycję.

Olejki eteryczne są wszędzie!

Koniecznie musisz wiedzieć, że olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane w medycynie naturalnej oraz tradycyjnej. Od wieków korzysta się z nich do produkcji leków. Oprócz tego są też wykorzystywane do produkcji różnorodnych kosmetyków oraz do produkcji perfum. To właśnie one są odpowiedzialne za większość pięknych zapachów, które znasz z drogeryjnych półek. Tylko 10% pozyskiwanych na świecie olejków eterycznych jest wykorzystywanych na potrzeby aromaterapii.

co musisz wiedzieć o piciu kolagenu

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Krem pod oczy
kolagen wołowy
Barber w Warszawie i poza stolicą

Jesteś zainteresowany reklamą?

Barber w Warszawie i poza stolicą