Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy warto rozpocząć naukę gry na perkusji?

13 grudnia 2021 nauka gry na perkusji

Nie tylko fani mocnych brzmień wiedzą, jak ważna dla utworów muzycznych jest perkusja. Bez jej charakterystycznego dźwięku ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek piosenkę. Gra na instrumencie może być również świetną zabawą, dlatego też wiele osób decyduje się sięgnąć po pałki do perkusji i rozpocząć naukę zarówno na własną rękę, jak i z pomocą profesjonalnego nauczyciela. Co jeszcze warto wiedzieć o instrumentach perkusyjnych i kiedy warto rozpocząć zgłębianie tajników gry?

Perkusja – nie tylko dla najmłodszych

Charakterystyczny, od razu rozpoznawalny dźwięk perkusji i jej specyficzny kształt znane są fanom muzyki na całym świecie. Nie jest też tajemnicą, że o perkusistach (zwłaszcza grających w kapelach rockowych) mówi się nieraz, że stanowią oni serce zespołu. Instrument ten często rozpala wyobraźnię początkujących muzyków, którzy oczami wyobraźni już widzą siebie wybijających rytm pałkami do perkusji gdzieś na scenie. Gra wymaga jednak sporej dawki skupienia, z czego z pewnością zdaje sobie sprawę każdy, kto choć raz próbował wybijać dłońmi rytm słyszanej w radiu ulubionej piosenki. Warto jednak wspomnieć, że nauka gry na tym instrumencie pozytywnie wpływa zarówno na rozwój dzieci, jak i dorosłych. Dobrą wiadomością jest też fakt, że nie trzeba sięgać po pałki do perkusji w młodym wieku, by nauczyć się poprawnie grać. Lista korzyści płynących z rozpoczęcia nauki jest długa. Gra na perkusji uczy skupienia i koncentracji, dobrze wpływa też na rozwój zdolności matematycznych. Ponieważ wymaga sporych umiejętności koordynacyjno-ruchowych, pomaga również kształcić zdolności manualne i motoryczne.

Bębny, talerze i pałki

Mimo że budowa perkusji na pierwszy rzut oka może wydać się nieco skomplikowana, po bliższym poznaniu przestaje być tajemnicą nawet dla nowicjusza. Każdy instrument perkusyjny zawiera kilka kluczowych elementów, które mogą różnić się lekko wyglądem, jednak funkcja ich pozostaje taka sama. Dźwięki wydobywa się za pomocą pałek do perkusji albo przyciskając stopą specjalne pedały. Wśród podstawowych bębnów wyróżnia się bęben wielki, bęben mały (znany również jako werbel) oraz zestaw bębnów funkcjonujących również pod nazwą kotłów i półkotłów. Nieodłączną częścią perkusji są również talerze, z których wydobyć można całą gamę odgłosów. W zależności od budowy poszczególnego talerza uzyskać można zarówno głębokie, szumiące dźwięki, jak i bardzo wysokie, krótkie tony. W zależności od zdolności i zaangażowania perkusisty, instrument wzbogacić można również o dodatkowe elementy, na przykład tamburyn lub dzwonki. Niezbędne są również dobrej jakości pałki do perkusji. Zarówno materiał, z jakiego są wykonane, jak i ich budowa wpływać będzie na barwę otrzymywanych dźwięków.

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czarne mydło
Refundacja NFZ
Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Podstawowe wyposażenie gabinetu dentystycznego