Problem z poceniem się – wstydliwa sprawa czy problem do rozwiązania?

Problem z poceniem się dotyka każdego. Musimy jednak zaznaczyć, że pocenie się jest dobrą oznaką. To naturalna reakcja organizmu, który potrzebuje schłodzenia. Problemem jest natomiast nadmierne pocenie się, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Zazwyczaj też wiąże się to z pojawianiem się na ubraniach brzydkich plam, które często nie chcą się sprać. Jak sobie radzić z tym problemem?

Dbaj o higienę

Przede wszystkim musisz dbać o higienę. To oczywiste, ale wiele osób zapomina, że codzienny prysznic powinien być standardem, a nie smutnym obowiązkiem. Żeby ograniczyć pocenie się, trzeba dbać o utrzymanie prawidłowej higieny. Oczywiście nie rozwiąże to problemu w całości. Z całą jednak pewnością odświeży skórę i pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Stosuj anyperspiranty

Jeśli masz problem z poceniem się, to koniecznie powinieneś używać antyperspirantów. Wybierz dezodorant w sprayu, tzw. kulce lub kostce, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Możesz sięgać także po kosmetyki, które obiecują 48 h świeżości. Musisz jednak mieć świadomość, że to wcale nie oznacza, że dezodorantu powinieneś używać raz na dwa dni. Korzystaj z niego codziennie, a jeśli czujesz taką potrzebę, to możesz nawet sięgać po niego kilka razy w ciągu dnia. Jeśli nie chcesz stosować kosmetyków opracowanych w laboratorium, to możesz też sięgać po naturalne preparaty takie jak dezodorant z kryształu ałunu. Jest on skuteczny w walce z poceniem się i dobrze neutralizuje zapachy. Niektórzy przypisują mu nawet działanie dezynfekcyjne. Szczególnie skuteczne są dezodoranty typu blokery, które możesz kupić w aptece. Stosuje się je raz na dwa lub trzy dni przez wyznaczony przez producenta okres. Po nim pocenie powinno być zmniejszone.

Sięgnij po suplementy diety

Jeśli Twój problem z poceniem się jest bardzo uporczywy, to możesz sięgnąć po suplementy diety dedykowane do walki z tym problemem. Dzięki nim możesz zmniejszyć pocenie się zwłaszcza w najbardziej stresujących sytuacjach. Pamiętaj jednak, że suplementy to ostateczność. Ryzykiem stosowania suplementów diety zmniejszających pocenie się jest to, że Twój organizm nie będzie wydzielał potu nawet wtedy, gdy będzie on mu potrzebny.

Pamiętaj o nawodnieniu

Razem z potem z Twojego organizmu znika woda. Koniecznie ją uzupełniaj i pij dużo wody i niesłodzonych napojów. Dzięki nim Twój organizm pozostanie odpowiednio nawodniony. To ważne ze względów zdrowotnych, więc nie powinieneś zapominać o tym, by dużo pić. Ograniczanie napojów nie wpłynie na zmniejszenie pocenia się.

Redakcja aquabath.pl