Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak naturalnie zadbać o piękny uśmiech?

23 sierpnia 2021 uśmiech


Każdy z nas marzy o pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechu. Zdajemy sobie sprawę, że jest to nie tylko kwestia higieny, ale i estetyki uśmiechu. Myjemy więc codziennie zęby, regularnie odwiedzamy stomatologa. Zrobić możemy jednak znacznie więcej.

Proste nawyki, wielki sukces

Mycie zębów i wizyty u stomatologa to podstawa pielęgnacji jamy ustnej. Te priorytetowe działania można jednak rozszerzyć. Zanim jednak o samej pielęgnacji, to kilka rad dotyczących żywienia.

Jeśli chcesz mieć piękne zęby, ogranicz spożycie cukru. Przede wszystkim sacharozy i maltozy, które uszkadzają szkliwo. Spróbuj zrezygnować z cukierków i czekolady, na rzecz zdrowych batonów, bakalii czy owoców. Stosuj gumę do żucia, ponieważ może ona poprawić higienę twojej jamy ustnej nawet o 35%, natomiast zrezygnuj z produktów z dodatkiem cukru pod jakąkolwiek postacią. Rzuć palenie, ograniczyć spożycie innych używek takich jak kawa czy czerwone wino. Twoje zęby za każdą jedną zmianę w tym obszarze będą ci bardzo wdzięczne.

Domowe sposoby na piękny uśmiech

Najskuteczniejsze sposoby troski o zęby to te, których celem jest działanie antybakteryjne, przywracające odpowiedni poziom higieny w jamie ustnej. Z pomocą może przyjść np. domowy płyn do płukania. Sięgnij po olejek goździkowy (3 krople), napar z czystka i mięty, dodaj 2 łyżeczki nalewki propolisowej i gotowe. Olejek goździkowy to prawdziwy hit dla osób, które chcą zadbać o higienę swojej jamy ustnej. Świetnie nadaje się on także do pędzlowania aft. Kropelkę tego olejku możesz także dodać do swojej pasty do zębów. Drugim produktem wartym polecenia jest także olej kokosowy. Ssanie oleju jest znaną od wielu lat praktyką, która pozwala znacząco poprawić higienę jamy ustnej. 

Zadbaj o właściwą pielęgnację

Myśląc o zdrowiu zębów, zwrócić warto także uwagę na to, w jaki sposób dbamy o nie na co dzień. Wśród wielu osób panuje przekonania, że twarde szczoteczki wywołuję krwawienie dziąseł. Nie jest to prawda. Krwawienie wywołane jest przez nagromadzoną płytkę nazębną i resztki pokarmowe. Dlatego tak duża wagę trzeba przywiązywać do dokładnego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznych, irygatora. Z pomocą przyjdzie nam także szczoteczka o średniej twardości włosia oraz pasta z wysoką zawartością fluoru.

Najlepszym rozwiązaniem jest mycie zębów technika okrężną, a więc wykonywanie delikatnych ruchów okrężnych, unikając jednocześnie silnego nacisku na zęby. Warto pamiętać, że szczotkowanie każdorazowo powinno trwać nie krócej niż 2 minuty. Zaleca się również, aby zęby myć przed posiłkiem, a nie po nim. Szczotkowanie sprawia, że tracimy naturalny odczyn, który sprawia, że nasza jama ustna jest chroniona przed różnego rodzaju kwasami. Dlatego też najlepiej szczotkować zęby przed jedzeniem, po nim natomiast przepłukać je wodą, aby zniwelować szkodliwe działanie kwasów. 

Redakcja aquabath.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?
cholesterol
co musisz wiedzieć o piciu kolagenu

Jesteś zainteresowany reklamą?

co musisz wiedzieć o piciu kolagenu